Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Autista alkotók mutatkoznak be egy különleges kiállításon

Mi a közös az autizmusban és a művészetben? Erre keresi a választ egy különleges kiállítás.

Ismétlődő formák, külvilágot kizáró fókusz, a lényegtelen kiemelése a lényegessel szemben – ezek ugyanúgy jellemzőek a kortárs művészetre mint az autizmusra. Az autizmus jellemzően nem művészeti téma. Egy különleges kiállítás keretében azonban most 8 autizmussal élő alkotó mellett olyan kortárs képzőművészek munkáit ismerheti meg a közönség, amelyek tartalmukban, témájukban vagy alkotói módszerükben reflektálnak az autizmusra.

autizmus művészet autista kiállítás

Uglár Csaba alkotása

Az „Autizmus mint metafora” című kiállításon résztvevő autista alkotók az Autistic Art Alapítvány művészeti programjának résztvevői, a rajzok a program grafikai gyűjteményéből származnak. Az alapítvány 10 bentlakásos autista lakóotthont támogat, ezek közül 6 otthonban egy különleges művészetterápiás foglalkozás is működik, ahol a fiatalok szabadon rajzolhatnak.

autizmus művészet autista kiállítás

Varga Máté, autizmussal élő fiatal alkotása

Tarr Hajnalka, a kiállítás egyik kurátora az alapítvány művészeti programjának vezetőjeként kezdte tanulmányozni az autista fiatalok alkotásait. „9 éve, amikor először tartottam rajzfoglalkozást autizmussal élő emberek számára, nagyon meglepődtem azon, hogy a spontán rajzolói metódusuk milyen sok ponton ismerős számomra a kortárs művészetből. Ez egy nagyon izgalmas terület, és ez a kiállítás egy újabb bizonyíték arra, hogy érdemes foglalkozni az autizmus és a művészet kapcsolatával” – mondta Tarr Hajnalka.

 „Amíg művész teremt egy másik világot, ahol a valóság minden velejárójának hátat fordíthat, addig az autisták beleszületnek ebbe a világba” – tette hozzá Tarr Hajnalka.

A kiállítás megtekinthető:

Kortárs Művészeti Intézet – Dunaújváros (Dunaújváros, Vasmű út 12.) 2017. augusztus 4-ig, hétfőtől szombatig 10–18 óráig. www.ica-d.hu

Szent István Király Múzeum Megyeház utcai kiállítótér (Székesfehérvár, Megyeház u. 17.) 2017. szeptember 17-ig, keddtől vasárnapig 10–18 óráig. www.szikm.hu

0 Tovább

Mi lesz a gyerekkel nélkülem?

Az autizmussal élők és hozzátartozóik helyzete nehéz: a családok élete gyökeresen megváltozik, és komoly anyagi terhet is ró rájuk az autista családtag ellátása. Ráadásul sok családnál probléma, hogy mi lesz a gyerekkel, ha a szülők már nem tudják segíteni. Hiszen az autizmussal élő fiatalok egy részének folyamatos támogatásra van szüksége a mindennapokban.

Az autizmust az agy veleszületett fejlődési zavara okozza, amely rendkívül változatos fejlődésben és viselkedésben jelenik meg. Az autista gyerekek mintegy 40 százaléka például egyáltalán nem beszél. A fogyatékosság súlyosságától függően van, hogy a speciális ellátásra szoruló autistáknak nem lehet otthon megfelelő körülményeket biztosítani. Ebben az esetben nyújtanak segítséget az autisták számára létrehozott lakóotthonok.

A lakóotthonok azért is kulcsfontosságúak, mert az autisták számára is nagyon fontos, hogy közösségben legyenek. Az Autistic Art Alapítvány szerint autistaként is lehet teljes életet élni, ha környezet megengedi. Az otthonokban olyan környezetet alakítottak ki, ahol nincs sok zavaró inger, és egy biztonságos helyet jelent a mindennapokban. Ráadásul az otthonokban a fiatalok fejlesztő foglalkozásokon vesznek részt, és ezek jelentősen javíthatják az életminőségüket. Az otthonokban élő, önálló életvitelre nem képes fiatalok így közösségben élhetnek, alkothatnak, dolgozhatnak a képességeiknek megfelelően. A lakók számára ezek az otthonok jelentik a biztonságot és sokszor a második családot is.

1 Tovább

„Volt egy olyan érzésem, hogy ő más”

Mihálykó Sándorné, Tamara nagymamája szerint 28 évvel ezelőtt, amikor Tamara született, még keveset lehetett tudni az autizmusról, és bentlakásos otthonok sem voltak igazán. Azt azonban rögtön érezte a család, hogy Tamara más. Tamara élete végéig felügyeletre szorul, így hétköznaponként Miskolcon, egy lakóotthonban él, hétvégenként azonban hazamegy a családjához.

Tamarának már két otthona van: a lakóotthonban is otthon és biztonságban érzi magát, sokan gondoskodnak róla. A család közösen hozta meg a döntést, hogy Tamarának miskolci Szimbiózis Alapítvány otthonában lesz a legjobb helye, hiszen itt akkor is törődnek vele, ha a szülők, nagyszülők már nem élnek.

Tamara rengeteget rajzol az Autistic Art művészetterápiás programja keretében. Rajzai különleges, vizuális naplóként is funkcionálnak: álmait és vágyait örökíti meg képekben. Képein valós emberek elevenednek meg, de olyan helyzetekben, amelyeket a fiatal lány nem élhetett meg. Rendszeresen rajzol a szerelemről, házasságról, barátságról. Gyerekkora óta kizárólag saját magát és a számára fontos embereket rajzolja, például szerelmét, Szilvesztert.

autizmus lakóotthon szerelem család közösség

autizmus lakóotthon szerelem család közösség

0 Tovább

Összetört piszoár

Az autizmussal élő fiatalok rajzait bemutató sorozatunk most Jászai Zsolt alkotásaival folytatódik. Zsolt fiatal kora ellenére úgy rajzol térben, mintha ennél természetesebb dolog nem is lenne a világon. Épületei, a semmiben lebegő lépcsősorai mindig pontosan követik a perspektíva szabályait.

autizmus autista rajz művészet piszoár

A számítógépes játékok, a tévében látott feliratok, szlogenek vagy motívumok sokszor felkeltik az érdeklődését, majd rajzokat készít ezekről. Zsolt rendkívül lendületesen, gyorsan, nagy magabiztossággal rajzol.

autizmus autista rajz művészet piszoár

autizmus autista rajz művészet piszoár

Egy-egy motívum pedig sok rajzán szerepet kap, ilyen például piszoár - épségben vagy összetörve. Zsolt az Autistic Art művészetterápiás programja keretében rajzol, amely jelenleg 6 autistákat ellátó lakóotthonban érhető el. Rajzaik segítenek abban, hogy jobban belelássunk az autisták zárt, izgalmas világába.

autizmus autista rajz művészet piszoár

autizmus autista rajz művészet piszoár

0 Tovább

„Van, aki a nyakamba ugrik”

„Az interneten szoktam követni Dávid fejlődését, nézem a rajzait. Örülök neki, hogy sikereket ér el” - mondta Walcháné Katalin, Dávid gondozója. Dávid a Miskolci Autista Alapítvány lakóotthonában lakik, állami gondozott fiatal.

Katalinnak van olyan gondozottja, aki rögtön a nyakába ugrik, de vannak olyan fiatalok is, akik nem viselik jól a közelséget, a testi kontaktust. Az autizmus spektrumzavar, azaz különböző mértékben érintettek az autizmussal élők.

Ahogy azt már Dávidról megírtuk szeret énekelni, táncolni, szerepelni. Rendkívül jó a memóriája, sok dalszöveget és verset ismer. Rajong Michael Jacksonért, az Abbáért és Rihannáért. Lényegre törő egyszerűséggel rajzol találó, humoros figurákat. Rajzai mutatják aktuális kedvenc énekeseit, hírességeit vagy éppen mesehőseit. Dávid újabb és újabb kedvenceket fedez fel magának, akiket nagyon sajátos módon örökít meg, így folyamatosan bővül a rajzaiból álló kollekció.

autizmus rajz zene művészet jótékonyság 1%

Katalin szerint Dávid a lakóotthonban végre otthonra talált, biztonságban érzi magát és fejlesztő foglalkozásokon is részt vesz. Az otthonoknak azonban nagy szüksége van az anyagi támogatásra. Az Autistic Art Alapítvány 10 civil fenntartású lakóotthont – köztük a miskolcit is – támogat, ezekben az otthonokban több mint 200 fiatalt látnak el.

autizmus rajz zene művészet jótékonyság 1%

0 Tovább

Autistic Art

blogavatar

Az Autistic Art Alapítvány missziója, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. A nonprofit szervezet kiállítások, aukciók szervezésével és dizájntermékek értékesítésével támogat 10 autistáknak kialakított lakóotthont.

Utolsó kommentek