Több szempontból is kivételesek a füzetek: egyrészt egyediek, hiszen a borítót autizmussal élő fiatalok rajzai díszítik. Ráadásul a füzetekkel a fiatalokat lehet támogatni.
Több szempontból is kivételesek a füzetek: egyrészt egyediek, hiszen a borítót autizmussal élő fiatalok rajzai díszítik. Ráadásul a füzetekkel a fiatalokat lehet támogatni.
Színes, mosolygós emberalakokat álmod meg az autizmussal élő Kristóf. Újra és újra lerajzolja őket. Általában izgatottan válogat a ceruzák között, ösztönösen ráérez az árnyalatok összhangjára, a különböző részeket finom ritmusban hangolja képpé.
Kristóf nem beszél, a miskolci, autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonban él és itt is rajzol az Autistic Art művészeti foglalkozása keretében. Legkedveltebb és legtöbbször ábrázolt motívuma pedig ez a széles mosollyal megjelenített, színes emberfigura, amit valószínűleg önmagáról mintáz.
Újabban az emberfigurákon kívül mást is lerajzol: így került a papírra egy cica, autó és egy kék lovacska is. Kristóf munkája Huber Kinga ékszertervező művészt is megihlette, ez a nyaklánc születtet a rajz alapján.
Autizmussal élő fiatalok grafikáiból inspirálódva készültek egyedi ékszerek, bútorok és designtárgyak jótékony célra. Az alkotások október 19-én, az Autistic Art Alapítvány jótékonysági aukcióján kerültek kalapács alá.
Többek között egyedi ékszerek, bútorok, kiegészítők, kerámiák és designtárgyak készültek olyan designerek, művészek és ékszertervezők közreműködésével mint a Hannabi, Abaffy Klára vagy Anh Tuan. A kezdeményezésben résztvevő művészek az Autistic Art Alapítvány művészeti programja keretében alkotó autista fiatalok grafikáiból inspirálódtak: egy-egy autista fiatal munkáját kiválasztva hoztak létre egyedi tárgyakat jótékony célra.
Rajzból ékszer és fotel lesz
A művészek olyan tárgyakat alkottak, amelyeken a saját stílusuk mellett a választott autista alkotó stílusa, motívumvilága is visszaköszön.
Huber Kinga ékszertervező-művész választása Réti Kristóf munkáira esett, a rajzok alapján két nyakláncot készített. Huber Kinga elmondta, hogy Kristóf balatoni vitorlásokat ábrázoló rajzainak élénk színei, merész színtársításai fogták meg. A munka során pedig lélekben visszatérhetett a saját gyerekkori, balatoni élményeihez is. Az ékszerek felszínén visszaköszönnek Kristóf ceruzavonásai is, az eredmény pedig az uszadékfa felületére hasonlító kopottas, erezett textúra lett.
Autizmus és művészet
Kalapács alá került 21 kortárs művész alkotása is. Az est bevételéből az Autistic Art Alapítvány 10 hazai civil fenntartású autista lakóotthont, és egy egyedülálló művészetterápiás programot támogat. Ennek keretében születtek az ihletül szolgáló grafikák is.
Autizmussal élő fiatalok színes, vidám grafikáiból inspirálódva készültek táskák jótékony célra. A Design Hét Budapest keretében debütáló kollekció az Autistic Art Alapítvány és a müskinn tervezőinek együttműködéséből született.
A Miskolci Autista Alapítvány lakóotthonába látogattak el a müskinn tervezői legújabb táskakollekciójuk kapcsán. Az Autistic Art Alapítvány által támogatott lakóotthonban az autizmussal élő fiatalok művészetterápiás foglalkozásokon is részt vehetnek. Az itt készülő rajzok szolgáltak ihletésül a müskinn csapatának is. Az elkászült táskák vonalain fellelhetők azok a sajátosságok, amelyeket a tervezők az autista fiatalok rajzolási technikáiból tanultak meg és vettek át.
„A miskolci otthonban tett látogatás során a tervezők személyesen is megismerkedhettek a művészeti foglalkozások résztvevőivel. Felfigyeltünk a szigorú és ismétlődő rendszerre, ami mind a mindennapi rutinjukat, mint az alkotói tevékenységüket meghatározza. A tervezési folyamat során fontos szerepet kaptak a foglalkozáson született rajzok is, amelyek meg is jelentek a kollekció darabjain, így bepillanthatunk az alkotók személyes világába” – mondta Rakovszky Zsófia, a müskinn egyik alapítója.
A kollekció jótékony célt szolgál: a bevételből az alapítvány munkáját támogatják.
Sokakat érint
Mára minden 68. ember autizmussal él, és ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság. Ennek ellenére az autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonok folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak. Nekik nyújt segítséget az Autistic Art, amely 10, az autizmussal élők igényeire specializálódott lakóotthont támogat, ahol több mint 200 fiatalt látnak el.
Zoltán Gábor leggyakrabban állatokat rajzol, így a Balatonról is a színes halak jutottak az eszébe. Gábor a Miskolci Autista Alapítvány otthonának lakója, és az Autistic Art Alapítvány művészetterápiás foglalkozásai keretében rajzol.
Ezeken a foglalkozásokon a fiatalok eleinte nem kaptak instrukciót, az apró sikerélményért kezdtek rajzolni. Szinte elképzelhetetlen volt, hogy egy bizonyos koncepció mentén alkossanak, mostanra azonban ez is sikerült. Legutóbb a Balaton és a nyár volt a téma.
Gábor lendületes, könnyed mozdulatokkal halmozza egymásra a figuráit, jelen esetben a színes halakat. A papíron nincs hierarchia, egyik figura sem fontosabb a másiknál. Gábor a rajzfilmfigurák bájával rendelkező figuráit elkezdte szituációkban is elhelyezni. Eszközök tekintetében szívesen kísérletezik: a tustól kezdve az olajpasztellen át egészen a filcig, színes ceruzáig mindent kipróbál.
A művészeti program a rajzokon keresztül segít megismerni az autizmussal élők nehezen megközelíthető, különleges, izgalmas világát. Az alkotók képességeit hangsúlyozza és nem a nehézségeket emeli ki.
Utolsó kommentek