Virtuális valóság segítségével nézhetik meg fiatal autista fiatalok rajzait a látogatók az Art Market Budapesten. A virtuális térben való lét nagyon hasonlít arra, ahogy az autizmussal élők a saját zárt világukban élnek
A VR-szemüveggel a látogatók a külvilágot kizárva egy teljes kiállítást nézhetnek végig az Art Market Budapesten. Az Autistic Art Alapítvány és a Walter’s Cube cég együttműködése keretében az autizmussal különleges módon foglalkozó Autizmus mint metafora című tárlat tekinthető meg digitalizálva.
A tárlatot hagyományos formájában szeptemberig két vidéki helyszínen tekinthették meg a látogatók. A Kortárs Művészeti Intézet - Dunaújváros és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum közösen megrendezett nagyszabású kiállításán 8 autista alkotó grafikái mellett olyan kortárs művek láthatók, amelyek karakterében megjelennek azok a jellegzetességek, amelyek az autizmus sajátjai is. Ilyenek például az ismétlődő formák, külvilágot kizáró fókusz vagy a lényegtelen kiemelése a lényegessel szemben. A virtuális térben sétálva azonban nem kell a többi látogatóra figyelni és egészen közelről is meg lehet vizsgálni az alkotásokat. A technológia teljes térbeli élményt nyújt, a látogatók odasétálhatnak a képekhez a virtuális kiállítóteremben.
Kint hagyni a valóságot
„Igazán különleges módja ez a kiállítás megtekintésének: a virtuális valóságban való lét ugyanis nagyon hasonlít arra, ahogy az autizmussal élők a saját zárt világukban élnek, amiből ritkán lépnek csak ki. A VR-szemüvegnek köszönhetően nem kell a külső zavaró ingerekkel foglalkozni, a többi látogatót kerülgetni, nincs hangzavar. Olyan élmény, mintha zárás után lennénk egy múzeumban” – mondta Tarr Hajnalka, a kiállítás egyik kurátora, és az Autistic Art Alapítvány művészeti programjának vezetője.
A kiállításon megjelenő rajzok az Autistic Art Alapítvány művészeti programjának keretében készültek. Az alapítvány 10 bentlakásos autista lakóotthont támogat, ezek közül 6 otthonban egy különleges művészetterápiás foglalkozás is működik.
Utolsó kommentek