Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sajátos tudósítás egy futóversenyről

Az autizmussal élő művészek sajátosan látják a világot. Erre jó példa Zoltán Gábor sorozata. Az autizmussal élő Gábor a Miskolci Autista Alapítvány lakóotthonában él, és az Autistic Art művészeti terápiájának keretében rajzol 2010 óta. A foglalkozásokon az volt a feladata, hogy rajzoljon le egy futót. Mivel Gábor legszívesebben állatokat - például cicákat rajzol - sajátosan értelmezte a feladatot. A futóverseny miatt a cicáinak rajzolt lábakat, azaz kedvenc karaktereit állította két lábra.

Így:

autizmus futás sport macska cica rajz művészet

autizmus futás sport macska cica rajz művészet

Gábor egyébként kezdetben kizárólag egy-egy autót vagy cicát vetett a papírra, utóbbiak jellemzően tátott szájú, tágra nyílt szemű alakok. Mostanra azonban lassan nem maradt olyan lény a földön, amiről ne rajzolt volna, és ne tudna leképezni speciális Zoltán Gáboros rajzfilmfigurává. Figuráit elkezdte szituációban is elhelyezni, amely korábban nem volt jellemző rá. Technikailag szintén nagyon széles spektrumban dolgozik: a tustól kezdve az olajpasztellen át egészen a filcig, színes ceruzáig mindent kipróbál. Vonalai nagyon lendületesek.

Íme pár rajza korábbról:

autizmus futás sport macska cica rajz művészet

autizmus futás sport macska cica rajz művészet

autizmus futás sport macska cica rajz művészet

0 Tovább

Van szeplőd? Lerajzollak! - Ékszer lett Nóri alkotásából

Nóri nagyon szereti a barátait, és gyakran rajzolja le őket: bár a figurák látszólag hasonlóak egymáshoz, jó szeme van ahhoz, hogy meglássa az emberek jellegzetes tulajdonságait. Ezekkel a rajzokkal spirálfüzeteket tölt tele, amelyeket általában magával hord. Csak olyan embereket rajzol le, akiket személyesen ismer, különösen a hozzá közel állókat szereti megörökíteni: családját, iskolatársait, barátait.

A film az Autistic Art Alapítvány és jószolgálati nagykövete, Gryllus Dorka, valamint a Magyar Telekom közreműködésével készült.

Ügyel a részletekre: rajzaiból kiderül, hogy az illető milyen ruhát visel, van-e szeplője, sminkeli-e magát. Nincs részlet, ami kevésbé lenne fontos.

remény rajz autizmus autistic art alapítvány művészet terápia

Kalocsai Nóra a Miskolci Autista Alapítvány lakóotthonában él, és 2014 óta rajzol az Autistic Art Alapítvány művészetterápiás foglalkozása keretében. Az autizmussal élők számára gyakran fontos az állandóság: Nóra nagy kedvence például a filctoll, ezzel szeret a leginkább alkotni.

remény rajz autizmus autistic art alapítvány művészet terápia

Nóri rajzai Stomfai Krisztina kortárs ékszertervező művészt is megihletettek, aki egy jótékonysági aukcióra ezt az ékszert készítette:

remény rajz autizmus autistic art alapítvány művészet terápia

Emellett Nóri grafikái a Kele for Autistic Art-pulcsikon is visszaköszönnek:

remény rajz autizmus autistic art alapítvány művészet terápia

Ha tetszenek az autizmussal élő fiatalok alkotásai, akkor lájkolhatod az Autistic Art Facebook-oldalát.

0 Tovább

Egyedi ékszerek és designtárgyak kerültek kalapács alá

Autizmussal élő fiatalok grafikáiból inspirálódva készítettek egyedi ékszereket és designtárgyakat kortárs ékszertervező művészek és neves designerek. Az Autistic Art Alapítvány éves jótékonysági estjén az autista fiatalok izgalmas grafikái mellett többek között nyakláncok, fülbevalók, kisbútorok, karkötők, kitűzők is kalapács alá kerültek

Az Autistic Art kezdeményezésében idén 18 ékszertervező művész, egy képzőművész és 7 designer vett részt, és alkotott egyedi tárgyakat, ékszereket egy kiválasztott autista alkotó munkáiból inspirálódva. A tavaly már nagy sikert aratott együttműködés a Filter Galéria ékszertervező művészeivel idén Halasi Rita Mária designszakértő, kurátor által javasolt designerekkel egészült ki. A Virág Judit által vezetett aukción többek között ékszerek, táskák, kisbútorok is kalapács alá kerültek az ihletadó grafikákkal együtt.

autizmus autistic art jótékonyság művészet aukció gryllus dorka osvárt andrea

Fotó: Bugár Máté

A művészeknek olyan tárgyakat kellett alkotniuk, amelyeken a saját stílusuk mellett a választott autista alkotó stílusa is visszaköszön. Többeket, köztük Abonyi Almát és Huber Kingát, egy számukra teljesen új technika elsajátítására inspiráltak a rajzok. Többek között gyűrűk, fülbevalók, nyakláncok, karkötők, táskák, kisbútorok és designtárgyak kerültek kalapács alá az alapítvány jótékonysági aukcióján.

0 Tovább

Elismert dizájnmárka autista fiatalok alkotásaiból

Autizmussal élő alkotók grafikáit használja fel dizájntermékek megalkotásához az Autistic Art. A dizájn tudatos, stratégiai használatáért a kezdeményezést a Magyar Formatervezési Tanács is elismerte. A Design Management Díj elismerő oklevelében azok a cégek részesültek idén, amelyeknek sajátjuk a dizájntudatos vállalatirányítás.

Autista fiatalok bevonásával hoz létre prémiumkategóriás termékeket az Autistic Art márka. A jótékony dizájntermékeket megálmodó Autistic Artot dizájntudatos működéséért a Magyar Formatervezési Tanács a Design Management Díj elismerő oklevelével jutalmazta. Olyan cégeket jelöltek elismerésre, amelyeknek sajátjuk a designtudatos vállalatirányítás.

#autisticart #design #dizájn #művészet #autizmus

A hazai designszakma kitüntetését odaítélő bizottság szerint az Autistic Art márkánál a dizájn új fizikai és társadalmi kontextusba helyezi a grafikákat, kiemeli egyediségüket, és többletértéket teremt a fogyasztók számára. A márka ezzel túllép a klasszikus jótékonysági mechanizmuson, piaci szempontból versenyképes, exkluzív terméket hoz létre úgy, hogy közben emeli az autizmussal élők emberi és társadalmi méltóságát.

0 Tovább

9 ezernél tartanak az autisták

Rajzokkal igyekeznek kifejezni magukat. Elég jól csinálják.

Zoltán Gábor autizmussal élő fiatal, a Miskolci Autista Alapítvány otthonának lakója, íme az egyik alkotása.

autistic art mosoly otthon alapítvány autizmus művészet művészetterápia rajz

Az autizmussal élők fiatalok mintegy 40 százaléka nem beszél: az autisták összefüggések helyett inkább képben gondolkodnak, ezért fontos számukra a rajzolás. A rajzaikon keresztül ki tudják fejezni magukat, és a külvilág is megismerheti különleges gondolataikat. A képek megállják a helyüket a kortárs művészek alkotásai mellett is.

 A Mosoly Otthon Alapítvány képzőművészeti szemléletű művészetterápiás foglakozásokat tart 6 magyarországi autistákat ellátó lakóotthonban, az egyik ilyen foglalkozáson készítette a fenti képet Zoltán Gábor. A foglalkozások keretében 2010 óta több mint 9 ezer rajz készült.

„Bizonyos alkotóktól már több száz darabos grafikai sorozatunk is van. Célunk, hogy a gyűjteményünk elérhető legyen olyan érdeklődők, kutatók, egyetemi hallgatók számára, akik kifejezetten érdeklődnek az autizmussal élő emberek rajzi világa iránt” – mondta Tarr Hajnalka, kortárs képzőművész, a program vezetője.

Ha tetszett, kövess minket a Facebookon!

0 Tovább
1234
»

Autistic Art

blogavatar

Az Autistic Art Alapítvány missziója, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. A nonprofit szervezet kiállítások, aukciók szervezésével és dizájntermékek értékesítésével támogat 10 autistáknak kialakított lakóotthont.

Utolsó kommentek